Jak możecie zauważyć, pierwszy miesiąc Nowego Roku obfituje u nas w ciekawe wydarzenia. Na początku roku po podliczeniu przeprowadzonych w 2022 roku projektów wyszło, że swój dotychczasowy rekord pobiliśmy prawie dwukrotnie! – Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu w ubiegłym roku udało nam się zorganizować aż siedemnaście międzynarodowych projektów.
Dziś przychodzimy opowiedzieć Wam o jednym z nich – a dokładniej „Traces of Memory – Zachować Pamięć”, który prowadziliśmy w dniach 2 – 9 stycznia br. w Krakowie.
Kraków to miasto historyczne, odgrywało wielką rolę w wydarzeniach II Wojny Światowej. Podczas tego projektu uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się na ten temat nieco więcej dzięki uczestnictwu w warsztatach, prelekcjach i zwiedzaniu mieszczącego się nieopodal byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
Do udziału w „Traces of Memory” zaprosiliśmy niemiecką organizację ZFSI – Zentrum fur Soziale Innovation. Dzięki temu mogliśmy spojrzeć na problem łamania praw człowieka z dwóch perspektyw. Dało nam to możliwość szerszego spojrzenia i zrozumienia kwestii związanych z dyskryminacją oraz prawami człowieka.
Harmonogram tego międzynarodowego projektu obejmował nie tylko warsztaty na temat Holokaustu, ale również zwiedzanie interaktywnej wystawy „Zachować Pamięć” w Żydowskim Muzeum Galicja a także wykład w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki uczestnictwu we wspomnianych aktywnościach, uczestnicy mogli zapoznać się z treściami stanowiącymi podstawę do pogłębienia wiedzy o temacie projektu.
Wiedzy na temat Krakowa i okolic dostarczyła uczestnikom również przeprowadzona na krakowskim Kazimierzu gra miejska, podczas której mogli zapoznać się z kulturą żydowską.
Momentem, na który wszyscy czekali było spotkanie ze świadkiem historii, panią Lidią Skibińską-Maksymowicz, kobietą która jako dziecko przez trzynaście miesięcy przebywała w obozie Auschwitz-Birkenau. Podczas tego niezapomnianego spotkania uczestnicy mieli okazję usłyszeć o szokujących faktach z życia więźniów, regułach życia w obozie, ale również o pozytywnym zakończeniu dramatu byłej więźniarki, która po siedemnastu latach ponownie spotkała się z matką.
To był dla nas bardzo ważny projekt. Zainteresowanie nim również przerosło nasze oczekiwania, co pokazuje jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywa edukacja historyczna. Nie codziennie można doświadczyć spotkania z byłym więźniem obozu koncentracyjnego, a także wziąć udział w zwiedzaniu największego tego typu obiektu w Europie – obozu KL Auschwitz-Birkenau, dlatego cieszymy się, że udało nam się to zorganizować dla grupy naszych uczestników.
To była lekcja historii, jakiej długo nie zapomnimy!
Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.