Kto z nas nie chciałby dowiedzieć się, że według testu predyspozycji zawodowych będzie w przyszłości kosmonautą? W ostatni piątek licealiści z Zespołu Szkół Katolickich w Łomży wzięli udział w naszych warsztatach dotyczących liderstwa. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „#Break the Mold” finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.
Projekt „Break The Mold” skupia się na najpotrzebniejszych obecnie kompetencjach i mechanizmach rządzących rynkiem pracy. Chcemy pomóc młodym ludziom podjąć trudną decyzję na temat przyszłości i kariery, a także przybliżyć ogrom możliwości, z których mogą skorzystać – w realizowanym obecnie filmie podpowiemy, jak podjąć tę trudną decyzję, na co zwrócić uwagę oraz czym się kierować przy wyborze studiów i ścieżki kariery.
Podczas pierwszego bloku zajęciowego uczniowie wypełniali karty określające ich mocne i słabe strony, a także cechy charakteru. Dalsze ćwiczenia polegały na wymianie kart ze swoim imieniem i nazwiskiem z innymi osobami z klasy, co pozwoliło im poznać się lepiej. Każda kolejna osoba, która dostała kartkę innej osoby, musiała dopisać jedną cechę, z którą kojarzy oryginalnego właściciela karty. To pozwoliło im zobaczyć, jak postrzeganie samego siebie różni się od tego, jak widzą nas inni. Czasem pozwala to też uświadomić sobie pewne prawdy na temat samego siebie, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli.
Tematem drugiego bloku zajęć było nowoczesne liderstwo. Podczas pierwszego bloku uczestnicy określali swoje predyspozycje i cechy charakteru, natomiast w części drugiej skupiali się już tylko na cechach dobrego lidera i odpowiedzialnym, nowoczesnym przywództwie. Dzięki zapisanym w pierwszej części zajęć kartkom uczestnikom zajęć łatwo było ustalić, kto z nich (teoretycznie) najbardziej nadaje się na lidera. Warsztatowicze zostali podzieleni na kilka grup pod przywództwem wcześniej wyłonionych wśród nich osób. Następnie przyszła pora na wykonanie zadań w grupach – ta część zajęć pokazała, że nowoczesny lider i przywódca posiada znacznie inny zestaw cech, niż te opisane przez uczestników, wobec czego ich wcześniejsze wybory liderów grup w niektórych przypadkach okazały się nietrafione.
Zajęcia te pozwoliły uczestnikom zaznajomić się z pojęciem nowoczesnego liderstwa a także uświadomić im, jakie mają mocne i słabe strony. Poprzez organizację warsztatów chcieliśmy uświadomić młodzieży, iż każdą naszą słabą stronę można zmienić na szansę lub możliwość rozwoju i to, że powinni ciągle rozwijać kompetencje miękkie, ponieważ są one przydatne bez względu na zawód, który dla siebie wybiorą.
Projekt „Break the Mold” finansowany jest ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności.