W dynamicznym, wielokulturowym i ciągle zmieniającym się świecie, w jakim obecnie żyjemy rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność i inne umiejętności miękkie stanowią unikatowy zespół kompetencji, który jest niesłychanie poszukiwany na rynku pracy.
Introwertycy, ekstrawertycy, ambiwertycy – bohaterowie naszego projektu „IN&EXtrovert – soft skills are for everyone!” spotkali się w dniach od 29 czerwca – 06 lipca 2021 roku w Gdyni.
To właśnie w tym urokliwym portowym mieście realizowaliśmy działania projektu wymiany międzynarodowej – „IN&EXtrovert – soft skills are for everyone”. Wspólnie z 30-osobową grupą młodych ludzi z Włoch, Niemiec, Chorwacji, Portugalii Hiszpanii i Polski graliśmy w grę miejską, robiliśmy testy psychologiczne, wcielaliśmy się w role różnych typów osobowości, dyskutowaliśmy o tym jak cechy charakteru wpływają na łatwość odnalezienia się na rynku pracy i wybór zawodu oraz ćwiczyliśmy wzajemną komunikację.
Co pokazały nam te aktywności? Przede wszystkim to, jakie role w społeczeństwie wolą przyjmować uczestnicy – postawy liderskie czy może jednego z członków zespołu, czy reprezentują cechy introwertyka, ekstrawertyka, bądź ambiwertyka. Dzięki działaniom angażującym dowiedzieliśmy się, jak pracują w grupie oraz zarządzają czasem, jak reagują na kryzysy i je rozwiązują
Uczestnicy wspólnie z nami lepiej poznali własne dominujące cechy charakteru, które będą mogły być efektywnie wykorzystywane w rozwoju osobistym. Podczas interaktywnych warsztatów obalaliśmy stereotypy związane z introwertyzmem oraz ekstrawertyzmem, tworzyliśmy rozbudowane definicje obu tych pojęć oraz poprzez zabawę wychodziliśmy ze swoich stref komfortu.
Cele projektu:
- zwiększenie świadomości młodzieży na temat różnych pomiędzy introwertykami i ekstrawertykami oraz poznanie sposobów prawidłowej komunikacji;
- przyczynienie się do rozwoju procesu zatrudnienia poprzez rozwijanie umiejętności miękkich wśród młodych ludzi;
- rozpowszechnienie informacji na temat możliwości oferowanych przez program Erasmus+ i wzmocnienie ducha europejskiego.
Projekt współtworzyliśmy z następującymi organizacjami pozarządowymi:
- Make a circle – Włochy;
- MOSTAR FRIEDENSPROJEKT EV – Niemcy;
- UDRUGA ZA PROMICANJE POZITIVNE AFIRMACIJE MLADIH U DRUSTVU IMPRESS DARUVAR – Chorwacja;
- EuroMuevete – Hiszpania;
- Geoclube – Associação Juvenil de Ciência, Natureza e Aventura – Portugalia.
Projekt został sfinansowany ze środków programu Erasmus+.