W ramach projektu współpracy polsko–armeńskiej odbyła się trzygodzinna debata, której głównym celem była wymiana doświadczeń w zakresie roli mediów w kształtowaniu postaw obywatelskich młodzieży, przeciwdziałania dezinformacji oraz budowania krytycznego myślenia w erze cyfrowych technologii.
Uczestnicy debaty
W dyskusji udział wzięli:
- przedstawiciele polskich mediów – tradycyjnych i cyfrowych,
- edukatorzy młodzieżowi,
- eksperci z zakresu edukacji medialnej,
- reprezentanci organizacji partnerskich z Armenii: pracownicy organizacji Yeghvard, nauczyciele i dziennikarze.
Tematyka spotkania
Podczas debaty poruszono m.in.:
- rolę mediów w kształtowaniu postaw młodzieży oraz ich wpływ na zaangażowanie społeczne i polityczne,
- wyzwania współczesnych mediów – polaryzacja, fake newsy i propaganda,
- edukację medialną w Polsce – dobre praktyki i trudności we wdrażaniu programów szkolnych,
- polskie doświadczenia transformacji po 1989 roku – walkę z cenzurą, budowanie wolności słowa, rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
- zaangażowanie młodzieży w media obywatelskie i ich aktywność w mediach społecznościowych.
Cele i efekty
Dzięki spotkaniu armeńscy uczestnicy zdobyli wiedzę na temat procesów transformacji w Polsce oraz poznali sprawdzone narzędzia i metody pracy z młodzieżą w obszarze edukacji medialnej. Dyskusja pozwoliła wskazać, jak dziennikarze, nauczyciele i organizacje pozarządowe mogą przeciwdziałać manipulacjom informacyjnym i wspierać młodych w odpowiedzialnym korzystaniu z mediów.
Rezultaty
Efektem debaty było:
- poszerzenie wiedzy armeńskich uczestników o systemowych przemianach w Polsce,
- wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między ekspertami polskimi i armeńskimi,
- przygotowanie gruntu pod kolejne działania projektowe, w tym warsztaty i tworzenie programów edukacyjnych w Armenii.
Debata była pierwszym etapem wspólnej pracy nad rozwojem edukacji medialnej w Armenii, inspirowanej polskim doświadczeniem transformacji demokratycznej.




