Jak pisać ciekawe CV i list motywacyjny? Jak stworzyć własną markę osobistą? Jak rozmawiać z politykami, żeby chcieli nas słuchać? Na te i inne pytania odpowiedzi poznali uczestnicy projektu “Career Designers”.
Projekt powstał w ramach programu Erasmus+. Celem inicjatywy była odpowiedź na nurtujące młodzież wątpliwości na temat planowania własnej kariery, umożliwienie konfrontacji młodych z rządem i głównymi decydentami w sprawach polityki zatrudnienia w Polsce oraz promowanie postaw obywatelskich. Uczestnicy mieli szansę na porównanie swoich planów i obaw z realiami rynku pracy oraz zabranie głosu w tej ważnej dla nich kwestii.
W dniach od 18 do 21 stycznia 2020 roku 40-stu uczestników z całej Polski wzięło udział w serii warsztatów m.in. o sztuce debatowania, planowaniu kariery zawodowej, personal brandingu, zarządzaniu czasem oraz pisaniu CV z doświadczonymi doradcami zawodowymi.
Młodzież od początku dobrze się ze sobą dogadywała i prowadziła między sobą ożywione dyskusje na temat własnych osiągnięć i zainteresowań. Dla tych bardziej nieśmiałych pomocne były liczne gry integracyjne. Aktywność i poziom wiedzy uczestników pozytywnie zaskoczył m.in. prowadzących warsztaty szkoleniowców z Fundacji Polska Debatuje. Widać było, że czerpią wielką przyjemność ze współpracy z tak zaangażowanymi młodymi ludźmi. Wolne wieczory służyły dalszej integracji.
Następnie w terminie od 7 do 10 marca 2021 roku mieli niesamowitą okazję do aktywnego uczestniczenia w panelach dyskusyjnych i debatach m.in. z ministrami, znanymi politykami i ekspertami z działów HR, na których mogli przedstawić swoje oczekiwania i obawy.
Podczas gier symulacyjnych kreatywność uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. W trakcie “rozprawy sądowej” młodzież spierała się czy bardziej korzystny jest dla nich staż czy wolontariat. Kolejnym zadaniem było stworzenie programu własnych partii.
Kampania wyborcza i walka o wygranie wyborów do parlamentu fikcyjnej Youthlandii była niezwykle zacięta. W trakcie projektu Stowarzyszenie weszło we współpracę z Collegium Civitas, które udostępniło przestrzeń na warsztaty a także na spotkania z decydentami w sprawie polityki młodzieżowej. Debata z przedstawicielami ugrupowań “Lewicy” oraz “Konfederacji” dała uczestnikom niezwykłą okazję do poszerzenia wiedzy na temat podejścia polityków do kwestii kształcenia wyższego oraz umożliwienia młodym lepszego startu na rynku pracy. Na pytania młodzieży odpowiadali posłanka Anna Maria Żukowska (Lewica) oraz rzecznik prasowy Konfederacji – Tomasz Grabarczyk. Podczas rozmowy z przedstawicielką Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Panią Natalią Karską – Kokot, nie obyło się bez mnóstwa pytań o programy społeczne i rozwojowe dla młodych.
Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z aktywności oraz efektów projektu, a podczas jego zakończenia wyrazili chęć do uczestnictwa w kolejnych tego typu inicjatywach organizowanych przez Stowarzyszenie Youth Human Impact.
Projekt został sfinansowany ze środków programu Erasmus+.